CentOS Linux Kurulumu indirme Linki

CentOS Linux Kurulumu

CentOS Linux kurulumu da Windows işletim sistemlerine yakın bir kuruluma sahiptir diyebilirim. CentOS‘un kurulumda bir kaç ufak ayarlama dışında müdahale edilecek bir nokta bulunmamaktadır. Bu kurulumu şahsen sanal makine üzerinde yapacağım için bazı etapları direkt geçeceğim, bu kurulumu paylaşma amacım genel olarak yapıyı görmeniz ve basitçe kurulumu tamamlamanız dır. Network vb… ayarlara hiç girmeden direkt kurulumu anlatıyorum. Kurulum sırasında en önemli nokta root kullanıcı parolasını hatırlayabileceğiniz bir parola belirlemenizdir. CentOS Linux Kurulumunda ayrıca ekstra bir kullanıcı daha ekleyebilir ve ona da yönetici tanımı verebilirsiniz.

CentOS Linux Minimum Kurulum Gereksinimleri

Detaylı sistem gereksinimleri ve ekstra bilgi için; buraya tıklayınız.

  • 2.4 Ghz veya daha hızlı CPU.
  • En az 1 GB RAM bellek
  • Ağ Kartı
  • En az 20 GB boş disk alanı

CentOS Linux İndirme

CentOS’un güncel versiyonlarını indirmek için buraya tıklayınız. Açılan indirme linkinden hangi ISO versiyonunu indirmek istiyorsanız onu seçmelisiniz, ben tercihimi DVD ISO olan versiyondan yana kullanıyorum.

CentOS Linux Kurulumu indirme Linki

CentOS Linux Kurulum

ISO dosyamızı makinemiz de boot ettikten sonra karşımıza aşağıda ki ekran gelecektir. Buradan ilk seçenek olan “Install CentOS 7″ seçeneğini seçiyoruz, seçim yapmak için yön ve enter tuşlarını kullanabilirsiniz.

centos kurulum ekranı

Kurulum ekranında ilk seçimi yaptıktan sonra “– Press the <ENTER> key to begin the installation process. ” cümlesi ile karşılaşacaksınız, bunu gördüğünüz zaman belirttiği üzere ENTER tuşuna basarak CentOS Linux Kurulum işlemini başlatabilirsiniz.

CentOS Linux Kurulumu

Ekranda ki uyarıyı geçtikten sonra, CentOS Linux Kurulumu gerekli kontrol ve işlemlerini listeleyip kontrol ederek, kurulumun başlayacağı arayüze geçiş yapacaktır.

CentOS Linux Kurulum Kontrolü

Kontroller tamamlandı ve Kurulum ekranı karşınıza geliyor…

CentOS Linux Kurulumu grafik arayüzü ile karşımızda bu noktada bizde kullanımı gerçekleştireceğimiz dili seçmemizi işliyor, ben Türkçe dil paketini seçerek kuruluma devam etmek istiyorum.

Not: Klavye kısmında ki US yazısı en son otomatik bir biçimde TR olarak değişmektedir.

CentOS Linux Kurulum Dil Seçimi

Dil seçimini geçtikten sonra bizden CentOS Linux’u hangi sürücüye kuracağımızı seçmemizi istiyor. Bunu “INSTALLATION DESTINATION” butonuna tıklayarak gerçekleştiriyoruz. Ekranda yer alan diğer alanlara ise isteğinize göre müdahale edebilirsiniz. INSTALLATION DESTINATION seçimini ise aşağıda ki gibi yapıyoruz, düğmeye tıkladıktan sonra açılan pencereden kurulum yapılacak olan diski seçiyoruz ve Done düğmesine basıyoruz.

centos kurulum ekranı

Disk seçildikten sonra sıra Ethernet – Network bağlantısını ayarlamaya geldi. Bunun için NETWORK & HOST NAME düğmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen yeni ekrandan ise ON düğmesini aktif hale getiriyoruz.  STATIC IP ayarlaması yapacaksak eğer bu işlemi, kurulum sonrasında gerçekleştireceğiz.

Not: Kurulumdan sonra manuel olarak ip ayarlamak isterseniz buraya tıklayınız.

centos kurulum ekranı

KDUMP  seçeneği CentOS işletim sisteminin çekirdek dump dosyalarının saklanması ve bu saklanacak olan dosyaların boyutunu belirlemeye yarar. Kutu “Enable” edildikten sonra, ayrılması gereken bellek boyutunu girebilir ya da “Automatic” seçeneğinde bırakabilirsiniz.

CentOS Linux Kurulum Genel Ayarlama İşlemleri Ekranı

Bu ayarları da tamamladıktan sonra ise kurulum için hazır hale geliyoruz.  Artık, aktif hale gelmiş olan Begin Installation düğmesine tıklayarak CentOS Linux Kurulum işlemini başlatıyoruz. Karşımıza kurulumun yüklenme ekranı geliyor ve bu noktada bizden ROOT parolası tanımlaması istiyor, burada kullanıcı tanımlamasını da yapıyoruz.

centos kurulum ekranı

Artık yükleme tamamlandı uyarısı karşımıza geliyor.

centos kurulum ekranı

Tüm yükleme işlemi bittikten sonra tek seçenek olarak karşımızda “Reboot” düğmesi kalmaktadır, artık ona tıklayarak sistemi yeniden başlatıp kurulumu tamamlıyoruz.

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir