Linux SSH (Secure Shell) Kurulumu

Linux sistemlerde güvenli veri iletimi için kriptografik  ağ protokolü olan Linux SSH (Secure Shell)’ın nasıl ayarlanacağını anlatacağız. Çoğu Linux dağıtımında Linux SSH kurulmuş olarak gelmektedir. Belirtmek isterim ki, kurulum anlatımını CentOS Linux dağıtımı göz önünde bulundurularak yapacağım.

ssh

 

SSH (Secure Shell) Nedir?

SSH (Secure Shell) güvenli bir yapı altında veri iletimi için kriptografik ağ protokolüdür. Bu protokolde iki cihaz arasında ki iletişim de cihazlardan biri server (sunucu) diğeri ise client (istemci) olarak görev almaktadır. SSH iki farklı protokol ile SSH-1, SSH-2 olarak adlandırılmaktadır.

 

 

 

 

SSH (Secure Shell) Kurulumu ve Ayarlanması

Eğer mevcut sistemimizde SSH yüklü değil ise, aşağıda ki komutu kullanarak yükleme işlemini gerçekleştirelim.

# yum -y install openssh-server openssh-clients

Yukarıda ki kodu uyguladıktan sonra, kurulum size hiç bir soru sormadan işlemi otomatik olarak tamamlayacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıda ki kod ile SSH’ın her zaman başlangıçta otomatik olarak çalıştırılmasını sağlayalım.

chkconfig sshd onBaşlangıç kodu işlendikten sonra, sıra ilk kez Linux SSH’ı çalıştırmaya geliyor. Bunu da aşağıda ki kod ile gerçekleştireceğiz.

service sshd startBu koddan sonra Linux SSH servisi çalışmaya başlayacak. Bu noktadan sonra, sistem SSH bağlantısına hazır bir hale geldi ve bağlantı yapılabilir.

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir