PHP Değişkenler

PHP Değişkenler

PHP programlama dilinde değişkenler bizim o an verilerimizi barındıracak olan alanlardır. Bu alanları, istediğimiz gibi doldurup, boşaltabilir ve okuyarak kullanabiliriz.  Yani bir nevi bir kutu ya da bir depo olarak düşünebiliriz.

PHP Değişken Oluşturma Kuralları

PHP değişkenlerini oluşturmak oldukça basit olsa da belli başlı bir kaç kuralı bulunmaktadır. Bu kurallar, boşluk bırakmamak ve Türkçe karakter kullanmamaktır. Kuralları açıkça belirtmek gerekirse rakamlar, harfler ve alt çizgi (_) dışında bir karakter kullanamaz, değişken adını rakam ile başlatamazsınız. Ayrıca, PHP küçük harf büyük harf ayrımı da yapabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise “$degisken_sayi“, “$degisken_sayi2“doğru bir tanımlamadır, “$değişken sayi“,”$2degisken_sayi” ise yanlış bir tanımlamadır.

PHP Değişken Kullanımı

PHP değişkenlere atama yapmak oldukça kolaydır ve bunun için sadece “=” operatörünü kullanmak yeterlidir. Atama yapacağımız değişkenin adının yanına “=” operatörünü koyup karşına içeriği tanımladığımız an işlem gerçekleşmiş oluyor.

<?php
$degisken_icerik="İçerik Denemesi";
echo $degisken_icerik;
?>

Bu kodu çalıştırdığımızda ekranda “İçerik Denemesi” yazısı belirecektir.

PHP değişkenlerin alacağı değerleri belirlerken Yazı – String lerin mutlaka tırnak içerisine alınması gereklidir, rakamlarda ise bu gereklilik yoktur. Eğer, yazıyı tırnak içine almazsanız kod mutlaka hata verecek ve çalışmayacaktır.

<?php
$sayi=99;
$yazi="PHP Değişken Kullanımı";
?>

PHP de aynı değişkene ardı ardına yeni atamalar yapabilirsiniz, PHP ise en son yaptığınız atamayı çalıştıracak ve onu yansıtacaktır. Çünkü, sıralama yukarıdan aşağı olarak çalışmaktadır.

<?php
$degisken="Anıl";
// Değişkene ilk içerik olarak Anıl'ı atadım.

$degisken="İşlem Tamam";
// Değişkene ikinci içerik olarak ise İşlem Tamamı atadım.

echo $degisken;
?>

Yukarıda ki örneği çalıştırdınız zaman ise ekranda İşlem Tamam yazacaktır, çünkü bir üst paragrafta söylediğim gibi PHP de değişkenler yukarıdan aşağıya sıralaması ile çalışmaktadır.

PHP de değişkenler ile işimiz bittiğinde onları yok edebiliriz. Bu işlemi ise “unset ()” fonksiyonu ile gerçekleştirebiliriz.

<?php
$degisken="Ders Sonu";
unset($degisken);
?>

PHP de değişken oluşturma, değer verme, kullanma ve yok etme işlemi işte bu kadar.

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir