PHP Sabitleri

PHP Sabitleri

PHP Sabitleri adından da anlaşıldığı üzere çalıştığı süre boyunca sabit ve hiç değiştirilmeden kalacak olan değerlerdir. PHP’de Sabitleri, bir kez oluşturulup tanımlandığı içinde oldukça güvenli bir yapıya sahiptir.

PHP Sabitleri tanımlaması için “define()” fonksiyonu kullanılmaktadır. Bu fonksiyon içerisinde ise iki argument kullanılır. İlk argument sabitin adı, ikinci argument ise sabite atanacak olan değerdir.

Sabitleri nerede kullanacağız dediğinizi duyar gibiyim, PHP Sabitleri bir dosya yolunu tanımlamada, bir onay içeriği karşılaşmasında veya veritabanı kullanmayan bir sitenin kullanıcı girişinde kullanabilirsiniz.

Define() – Sabit Kullanımı

<?php 
define('kullanici_adi','Admin');
//Yukarıda bir sabit değer oluşturduk. Sabitin adını "kullanici_adi" olarak belirledik, içerisine ise "Admin" değerini atadık.
?>

Sabit tanımlamasında dikkat etmemiz gereken şey (PHP Değişkenlerinden farklı olarak) sabitin başına $ (dolar) işareti koymamaktır.

<?php
define ('burclar','yay');
echo burclar;
?>

Yukarıda ki örneği çalıştırdığınız zaman ekranda “yay” yazacaktır.

Sabit Tanımlı mı Kontrol Etme

Bir sabitin tanımlı olup olmadığını ise defined() fonksiyonu ile kontrol edebiliriz.

<?php
define ('burclar','yay');
echo defined('burclar');
?>

Yukarı da ki örneği çalıştırdığımız zaman da ise ekranda “1” yazacaktır, bunun anlamı; olumlu demektir. Olumsuz, durum var ise yani sabit tanımlı değilse, ekrana her hangi bir sonuç yazdırılmaz.

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir