Windows 10 Hızlandırma

Microsoft Windows 10 işletim sistemi bir kaç ayarlama ile oldukça hızlı çalışabilecek bir yapıya sahip, ben de Windows 10 Hızlandırma yazımda bunu size sağlamaya çalışacağım. Tabi ki, yazılım ayarlamaları ile bu performans artışı bir yere kadar olmakta ve imkanı olan tüm kullanıcılarında Windows 10 Hızlandırma işlemi için öncelikle SSD kullanmasını tavsiye ediyorum. Windows 10 da temel ayar yöntemimiz aslında şunları içerecek; açılış programlarının kontrolü, arka planda çalışan uygulamalar, indeksleme servisinin kapatılması ve gereksiz olan uygulamaların kaldırılması gibi.

Bu adımlar ve dahası sayesin de Windows 10 Hızlandırma yolunda büyük bir aşama kayıt etmiş olacağız.

Bu aşamalar da oluşabilecek tüm sorunların sorumluluğu uygulayan kişiye aittir, bunu da belirtmeden geçmek istemedim.

1 – Windows 10 ile gelen bazı uygulamalar


Microsoft Windows 10 ile kurulum aşamasında bilgisayarınıza pek çok ufak program yüklenmekte bunların 3D Builder, Get Office vb. tarzında ki programlardır. Bu programların bazılarını üzerine Sağ tıklayıp Kaldır diyerek kaldırabilirsiniz. Fakat, bazı uygulamalar ise ne bu şekilde ne de Program Ekle / Kaldır ile silinemiyor. Bunları kaldırmak için sitemizde ki uygulama olan W10APPS-REMOVER‘ı kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların

Windows 10 Hızlandırma Paint 3D

2 – Açılışta Ki Uygulamaları Kaldırma

Bilgisayarın en yavaş kaldığı kısımlardan biri meşhur açılış anıdır. Bilgisayarın diğer uygulamaları arka planda teker teker açması ve hazırlaması bu açılış süresini oldukça uzatmaktadır. Bu yüzden açılan uygulamaların gereksiz olanlarını tespit etmek ve kaldırmak, bilgisayarın açılış süresini düşürecektir.

Bunun için öncelikle “CTRL + SHIFT + ESC” tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açıyoruz. Açılan pencereden “Başlangıç” sekmesine tıklayarak bu ekrana geçiş yapıyoruz.

Windows 10 Hızlandırma Görev Yöneticisi

Karşımızda bilgisayarın açılışında ki uygulamalar listeleniyor, burada devre dışı bırakmak istediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve üzerine Sağ tıklayarak menüyü açıyoruz. Açılan, menüden “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayarak devre dışı hale getiriyoruz.

Windows 10 Hızlandırma Görev Yöneticisi 2

3 – Windows 10 İndeksleme Servisi Kapatma

Bu özellik Windows arama özelliğinin servisidir, eğer ki Windows gezgini üzerinde arama özelliğini kullanmıyorsanız bu özelliği devre dışı bırakmanız performansta artış sağlayacaktır. Bu servisi kapatmak için hizmetleri açmamız gerekmektedir, bunu açmak için Başlat > Çalıştır a gelerek aşağıda ki kodu yazmanız yeterlidir.

services.msc
Windows 10 İndeksleme Servisi Kapatma

Yukarıda ki çalıştır ekranına yazıp, Tamam dedikten sonra Hizmetler penceresi karşımızda açılacak. Açılan pencereden ise “WSearch – Windows Search” isimli hizmeti bulup aşağıda ki ayarlamaları yaparak devre dışı bırakıyoruz.

4 – Windows En İyi Performans Ayarı

Windows’un kendisinde gelen bu özelliği aktif ettiğiniz takdir de, Windows’un görsel bir çok süslemesini devre dışı bırakıyorsunuz. Fakat, performans olarak getirisi ise buna gerçekten değer oluyor. Ayrıca, bu ayarı yaparken de kendinize göre düzenleyebilme imkanınız da var. Windows en iyi performans ayarını yapabilmek için aşağıda ki adımları uygulamanız lazım.

Bu Bilgisayar ikonuna sağ tıklayın ve Özellikler tuşuna basın, açılan sistem penceresinden ise “Gelişmiş Sistem Ayarlarını” seçin. Karşınıza aşağıda ki ekran gelecek buradan ise “Performans” kısmına gelerek “Ayarlar…” tuşuna basmanız yeterli.

Windows En İyi Performans Ayarı

Sistem Özelliklerinden “Performans” ayarlarına geçtiğinizde ise işlemleri yapabileceğiniz alan karşınıza gelecek. Burada “Görsel Efektler” sekmesi üzerinden gerekli performans ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Windows En İyi Performans Ayarı

5 – Arka Plan Uygulamalarını Kapatma

Windows 10 üzerinde bazı uygulamalar arka planda sessiz sedasız size haber vermeden çalışmakta ve işlem yürütmektedir. Tabi durum böyle olunca bu uygulamalarda belli oranlarda kaynak tüketmekte ve sistemde meşguliyete sebep vermektedir.

Bu uygulamaları kapatmak için öncelikle “Ayarlar” kısmına gidin, oradan ise “Gizlilik” daha sonra ise “Arka Plan Uygulamaları” başlığına gidin. Bura da ister tek tek ister topluca kapatabilirsiniz.

6- Disk Temizliği

Bu işlemi ise Microsoft’un Windows’a dahili olarak gelen Disk Temizliği aracı ile gerçekleştirebilirsiniz. Burada ki amaç sistemde kalıntı oluşturan güncelleme, internet dosyaları vb… artık tüm kullanılmayan dosyaların temizlenmesi ve diskte yer açılmasıdır.

Disk temizliğini çalıştırabilmek için Bu Bilgisayar ekranı açıkken her hangi bir disk sürücüsünün üzerine sağ tıklayıp Özellikler tuşuna basın, daha sonra ise ilk ekranda karşımıza çıkan “Diski Temizle” tuşuna basarak disk temizleme kısmını açabilirsiniz.

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir