Windows 10 İçin 5 İpucu

Windows 10 İçin 5 İpucu

Microsoft Windows 10 şuan da en fazla kullanılan işletim sistemlerinden biri, her ne kadar yoğun olarak kullanılıyor olsa da bazı özellikleri gün ışığı görmemiş olabiliyor. İşte bu nokta da sizler ile Windows 10 için 5 İpucunu paylaşıyorum.

1- Masaüstü Simgelerini Yönetme

Windows 10 da 5 İpucuna masaüstü simgelerini ekleme, kaldırma ve değiştirme ile başlıyoruz. Eski Windows versiyonlarında bu özellik Görüntü Özellikleri bölümünde idi. Fakat, Windows 10 da bu durum Kişiselleştirme bölümünde Temalar kısmında yer almaktadır.

Kişiselleştir >> Temalar >> Masaüstü Simge Ayarları

10 İpucu masaüstü simgeleri
Yukarıda ki pencereden görünmesini istediğiniz simgeler için onay kutularını işaretlemeniz gereklidir, kaldırmak için ise tersini yapmanız yeterlidir. Simgeleri değiştirmek için ise simgenin üzerine tıklayıp simge değiştir demeniz yeterlidir.

2 – Daha Verimli Daha İyi Komut Yöneticisi

CMD yani Komut Sistemi, Windows’un her sürümünde kullanıcıların vazgeçilmezi olan araçların başında gelmektedir. Kendileri, bugün pek çok Windows sorununun çözümünden tutunda sistem üzerinde ki neredeyse her şey hakkında detaylı bilgi almaya kadar kullanılabilmekte.

Windows 10 sayesinde Komut Sistemi artık CTRL + C, CTRL + V işlemlerini yerine getirebilmektedir. Eğer, bu seçenek mevcut sisteminizde aktif değil ise Konsol penceresine sağ tıklayıp özellikler seçeneğini açarak ayar ekranına ulaşabilirsiniz. Buradan ise Ctrl tuşu kısayollarını etkinleştir seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Daha Verimli Daha İyi Komut Yöneticisi

3 – Tablet Modu

Microsoft 10 da kullanılan bu özelliğin adı “Continuum” olarak geçmektedir. Bu yapının var olma sebebi ise, hibrit tasarlanan bilgisayarlarda klasik masaüstü ile tablet görünümü arasında hızlı ve etkili bir biçimde geçiş yapılmasını sağlamaktır. Bu modu kullanabilmek için tabletin kullanıyor olmanıza da gerek yoktur.

Tablet Modu

4- Windows 10 Karanlık Mod (Koyu Uygulama Modu)

Windows 10 kullanıcıları tarafından Microsoft’tan en çok istenen özelliklerinden biri de bu idi, Microsoft kullanıcılarının bu yoğun isteğini geri çevirmeyerek Karanlık Mod diğer bir söylem ile Koyu Uygulama Modunu Windows 10 a ekledi.

Windows 10 Karanlık Mod

Bu özelliği aktif edebilmek için; Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler menüsü altına erişip “Varsayılan uygulama modunuzu seçin” kısmından “Koyu” seçimini yapmanız yeterli.

5- Dahili Video Kaydı

Eskiden oyunlardan ve uygulamalardan video kaydı alabilmek için üçüncü parti yazılımlar kullanmak mecburiyetinde idik. Microsoft, Windows 10 da bu konuya da el atarak dahili bir video kayıt uygulaması geliştirdi. Artık, üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç kalmadan kolayca oyunlardan ve uygulamalardan video kaydı alınabiliyor.

Dahili Video Kaydı

Yazar: anlgnc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir